Montáž palubek v interiéru - stěny a stropy

Pamatujte prosím na zásadu, že se palubky i krycí lišty vždy natírají před samotnou montáží. Při vodorovném obkladu musí být pero vždy směrem nahoru, aby při dalším nátěru nezatékala nátěrová hmota do drážky a palubky neslepila. Vlivem změn teploty a vlhkosti palubky ,, pracují'' a při jejich slepení by mohlo dojít k vyboulení , v krajním případě i poškození obkladu.

postup při montáži palubek v interiéru - obklad a strop

1. vytvoření roštu

2. impregnace , nátěr či jiné ošetření ( vždy před montáží)

3. montáž obkladu z palubek (sesazení + ukotvení k roštu)

4. lišty - zalištování a ostatní úpravy

ROŠT

Obkladové palubky připevňujeme na rošt z dřevěných latí. Tento rošt vytvoříme tedy jako první. Na místo instalace (stěna, strop) připevníme latě odpovídajícího rozměru. Dle pravidla, že hřebíky nebo vruty mají být 3x delší než kotvený materiál, by měly mít latě rozměry minimálně 20x30 mm. Platí to i pro kotvení příchytkami, ke kterým jsou standardně dodávány hřebíčky o délce 20 mm. Latě by měly mít vlhkost maximálně do 17%, v ideálním případě stejnou jako obkladové palubky. Nikdy nedělejte rošt z čerstvě nařezaného ( stavebního) řeziva, to se sesycháním kroutí a předá vlhkost obkladovému materiálu.

Latě kotvíme vždy v pravém úhlu k zamýšlenému směru pokládky palubek. rošt musí být sestaven minimálně ze dvou rovnoběžných  latí, umístěných ve vzdálenosti přiměřené tloušťce palubek a zatížení. Na stěny doporučujeme rozteč latí cca v 60-ti násobku tloušťky použitých palubek, na stropy raději 50-ti násobek pokud na palubkách ještě leží tepelná nebo zvuková izolace, volte rozteč jetě menší. obecně platí, že čím hustší je rošt , tím pevnější a kvalitnější je obložení.

Krajové latě dávejte vždy až na kraj obložení. výrazně vám to usnadní montáž krycích ukončovacích lišt.

Latě kotvíme zpravidla na hmoždinky, vrtuty nebo hřebíky v závislosti na podkladu (stěně nebo stropu). Dnes je možné k ukotvení použít i montážní lepidlo (,,tekuté hebíky´´)

Při kotvení je většinou třeba rošt vyrovnat. Nejen že se vám budou palubky snadněji montovat , ale také výsledný estetický efekt bude výrazně lepší. Za standardní toleranci se považuje odchylka +- 2 mm na 2 metry.

V případě , že obkládáte vlhkou stěnu, je třea latě i palubky dostatečně naimpregnovat a součastně i zajistit odvětrání za obložením. Pokud nemáte palubky s profrézováním na rubu je třeba podkladové latě kotvit přerušovaně, případně do nich vyvrtat otvory tak, aby vzduch mohl proudit.

PALUBKY

Palubky lze kotvit třemi způsoby.

  1. hřebíky ( kolářské, nastřelovací, pinkovací)

používají se převážně u klasických palubek, a to vždy šikmo přes pero. Příbíjení za spodní část u drážky případně nelze doporučit, protože palubka je v tomto místě příliš slabá, dochází pak k praskání materiálu.

     2.   příchytkami za spodní část u drážky

příchytky mají výhodu v tom, že obložení lez následně rozebrat bez poškození palubek. Ke kotvení je třeba zvolit správnou velikost příchytek, doporučujeme informovat se u vašeho prodejce. Příchytky lze kotvit k latím hřebíky, vruty nebo sponkami.

     3.   vruty

Jde o málo používaný způsob kotvení v interiéru, protože vruty jsou veiditélné. Pokud použijete tento způsob kotvení, doporučujeme dávat vruty v rovné řadě a nejlépe použít povrchově upravené.

LIŠTY

K finálnímu dokončení obkladu můžete potřebovat lišty, závisí to ezjména na typu obložení.

Strop lze například obložit zcela bez lišt - po celém obvodu stroupu ponechte rovnoměrnou mezeru mezi stěnou a obkladem. - při malování se dostanete koncem štětky nad obložení , aniž by se umazal.

Při lištování obložení doporučujeme zvolit jednotný styl lišt, nejlépe od jednoho výrobce. V rozích se lišty vždy zařezávají pod úhlem, který tvoří 1/2 celkového úhlu.

TIP PRO VÁS

Mezi palubkami a stěnami nebo stropem nechte malou dilatační mezeru - cca 8 mm, kterou nakonec zakryjete krajovou lištou. dáte tak dřevu prostor pro jeho přirozené rozpínání ( rovnoběžně s vlákny) při zvýšené vlhkosti vzduchu.

Při obložení stěn je vhodné vytvořit mezi podlahou a obložením sokl, který chrání obklad před poškozením. Ten může být ze dřeva (vodorovné prkno ukotvené ke stěně) případně z dlažby či jiného materiálu, použitého na podlahu.

Je-li rozměr vašeho obkladu větší než délka palubek, tj. ve směru obkladu je potřeba použít více než jednu palubku, volte raději překládaný styl - jeden spoj na všech palubkách středem místnosti nepůsobí příliš esteticky.

pokud máte otázky nebo si nejste jisti , kontaktujte nás

Tisknout


Aktuality

14. 12. 2016

AKCE 20% sleva na interiérové barvy

20% sleva na skladové interiérové barvy v různých odstínech!

Archiv aktualit

0 ks zboží za 0 Kč

Rychlý kontakt

RYKO - Podmokelská obchodní a. s.
Dělnická 466/73
405 02 DĚČÍN VI

Tel: +420 412 598 111
E-mail:

PRODEJNÍ DOBA 

pondělí - pátek   7 - 17 hod

sobota                  8 - 12 hod© 2018, RYKO Podmokelská obchodní a. s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing